🟥 Na początku był chaos. To dokładnie tak, jak w głowach wielu uczniów po lekcjach chemii, fizyki czy biologii. Świat wydaje się trudny do zrozumienia, ale wcale tak nie jest. Nauka może być pasjonująca i wcale nie musi być nudna. Nawet humanista może interesować się fizyką, chemią i biologią. Nawet właściciel ścisłego umysłu może zastanawiać się nad filozofią świata. Oni chcą pokazać, że nauka jest dla każdego. I nie musi być nudna.
„Nie z tej Ziemi” to projekt Łukasza Szweja, dziennikarza Polskiego Radia Katowice.
Wszystko zaczęło się od tego, że ktoś kiedyś powiedział mi, że ta gwiazda, na którą patrzysz może i świeci, ale może wcale już nie istnieje – mówi autor cyklu.
Okazuje się, że kosmos skrywa wiele tajemnic, a wszystko oparte jest o fundamentalne prawa fizyki. Tylko co to znaczy fundamentalne prawa? Że takie są i już. Ale nie wyjaśnia to faktu, dlaczego są takie, a nie inne. A może tylko my je tak odbieramy.
Nauka to coś, co pozwala nam zrozumieć świat. „Niestety, jest na tym świecie coś, co często zabija w nas chęć do nauki. Czy to nasi nauczyciele, rodzice, a może my sami? Nie. Ludzie od zarania dziejów chcą poznawać świat. Inaczej nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy” – twierdzi Szwej. Jest sposób na to, by ożywić zainteresowanie nauką. To świat Internetu, który sami stworzyliśmy i w którym funkcjonujemy.
Zespół „Nie z tej Ziemi” tworzy aktualnie 5 osób. To Łukasz, Katarzyna, Mateusz, Tomasz i Kuba. Wszystkich łączy jedno – chęć poznawania świata i potrzeba dzielenia się tym światem z innymi. Za pośrednictwem kanału na YouTube czy innych portali społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter, chcą dotrzeć do młodych ludzi, ale nie tylko.
To wiedza dla każdego. Dowiadujemy się co to jest czasoprzestrzeń, czym charakteryzują się planety Układu Słonecznego, gdzie jest koniec Wszechświata, jaki był jego początek. Ale zastanawiamy się też nad przyziemnymi sprawami, na przykład dlaczego niebo jest niebieskie? – mówi autor.
„Nie z tej Ziemi” to reportaże radiowe, cykle filmów dokumentalnych a także wywiady i rozmowy z naukowcami. Gośćmi byli między innymi dr Tomasz Rożek, a także znani na YouTube popularyzatorzy nauki Dawid Myśliwiec z kanału Uwaga! Naukowy Bełkot czy Mateusz Kalisz (Astrolife). Na kanale można obejrzeć także rozmowę z doktorem Sławoszem Uznańskim, rezerwowym astronautą Europejskiej Agencji Kosmicznej.