Nazwa Wielkiej Synagogi w Budapeszcie, w języku węgierskim, brzmi dla polskiego ucha dosyć osobliwie, zresztą jak większość słów, które są naprawdę enigmatyczne. Stoję w symbolicznym miejscu, kilka kroków stąd, w 1860 roku przyszedł na świat Theodor Herzl – jeden z najważniejszych przywódców ruchu syjonistycznego, który miał ogromny wpływ na rozwój współczesnego państwa Izrael.
Za mną wznosi się Nagy zsinagóga. Jest największą tego typu świątynią w Europie oraz trzecią pod względem wielkości na całym globie, ustępując jedynie synagodze chasydów z Bełza w Jerozolimie oraz synagodze Emanu-El w Nowym Jorku. Budapesztańskie symboliczne centrum judaizmu neologicznego może pomieścić aż 3000 wiernych i naprawdę cieszy oko.
Ma 75 metrów długości i 27 metrów szerokości, powstała w latach 1854–1859 w stylu mauretańskim, a inspirację czerpano głównie z muzułmańskiej estetyki kształtowanej w Północnej Afryce i Hiszpanii. Projekt architektoniczny stworzył Ludwig Förster, zaś wnętrza częściowo zaprojektował Frigyes Feszl. Na przestrzeni lat, na organach w synagodze grali muzycy światowej sławy, tacy jak Franciszek Liszt czy Camille Saint-Saëns.
Historia Wielkiej Synagogi była przesycona wieloma wydarzeniami, niektóre z nich to mroczne obrazy równie mrocznych czasów. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, 3 lutego 1939 roku, synagoga padła ofiarą barbarzyńskiego aktu. Bezcenny gmach wysadzono w powietrze przez pronazistowskie ugrupowanie strzałokrzyżowców.
Duchowe fortece są z reguły wyjątkowo trwałe. Tkwią w umysłach społeczności i przy nadarzającej się okazji powstają jak feniks z popiołów. Wielka Synagoga w Budapeszcie miała wiele szczęścia. Trwający trzy lata projekt odbudowy został w dużej mierze sfinansowany dzięki hojności Estée Lauder, która przeznaczyła na ten cel 5 milionów dolarów. Finalizacja prac miała miejsce w 1996 roku, przywracając świątyni pierwotną świetność.
Estée Lauder – kim byłaś?
„Kiedy wydawało mi się, że nie dam już rady, zmuszałam się, by trwać. Mój sukces opiera się na wytrwałości, a nie na szczęściu.”
Josephine Esther Mentzer, czyli Estée Lauder, nie tylko stworzyła imperium kosmetyczne, ale także zapisała się w historii jako niezrównana przedsiębiorczyni i ikona stylu życia.
Przyszła na świat 1 lipca 1906 roku w nowojorskiej dzielnicy Queens. Jako najmłodsze dziecko spośród dziewięciorga rodzeństwa, Estée od dziecięcych lat miała w sobie ogromną determinację i pasję do tworzenia piękna.
Jej matka pochodziła z Węgier, a ojciec z Czech, może dzięki temu miała w genach zaprogramowaną kreatywność i przedsiębiorczość. Wejście do światka kosmetyków zawdzięczała wujowi, doktorowi Johnowi Schotzowi, który prowadził „New Way Laboratories”. To tam Estée zaczęła odkrywać tajniki tworzenia wyjątkowych kosmetyków, które nie tylko pielęgnowały skórę, ale też podkreślały naturalne piękno.
Gwiazda Estée Lauder rozbłysła w 1946 roku, gdy założyła rodzinne przedsiębiorstwo „Estée Lauder Inc.”. Pierwszym kamieniem milowym okazał się zapach „Youth Dew” – olejek do kąpieli, który podbił serca milionów swoją trwałością i wyjątkowym aromatem. Estée szybko wykorzystała fenomenalny sukces, wprowadzając całkowicie nową linię kosmetyków „Youth Dew”. Ale sukces nie przyszedł łatwo. Nie mając dużego budżetu na reklamę, Estée Lauder sięgnęła po pomysły, które dzisiaj są nieodłączną częścią strategii marketingowych. Darmowe pokazy w salonach piękności, próbki przy zakupach, czy drobne upominki dla klientów, to tylko niektóre z jej genialnych pomysłów, które zdobyły lojalność klientów na całym świecie.
Nie chodziło jednak tylko o kosmetyki
Estée wiedziała, że tajemnica jej sukcesu tkwiła nie tylko w jakości produktów, ale także w relacji z klientami. Osobiście odwiedzała salony firmy, angażując się w promocje produktów i budując osobisty kontakt z każdym, kto miał przyjemność skorzystać z linii Estée Lauder.
Sukces firmy Lauder nie zna granic
Jej produkty są sprzedawane w ponad 130 krajach, we współpracy z najbardziej prestiżowymi domami towarowymi na świecie. To wszystko dzięki wizji, pasji i nieustającej determinacji jednej niezwykłej kobiety. Dlatego też nie dziwi fakt, że Estée Lauder została uhonorowana Medalem Wolności USA w 2004 roku, jako uznanie dla jej nieocenionego wkładu w świat piękna i biznesu.
Życie Estée Lauder nie tylko stanowi historię biznesowego triumfu, to również opowieść o pasji, wytrwałości oraz nieustannym dążeniu do piękna we wszystkich jego wymiarach. Być może decyzja o hojnym wsparciu finansowym na rzecz odbudowy budapesztańskiej Wielkiej Synagogi nie była podyktowana jedynie rodzinnym sentymentem i węgierskimi korzeniami. Może do głosu doszło piękno, które wołało o przywrócenie. Estée – to najlepiej zainwestowane 5 milionów dolarów w dziejach Twojego kosmetycznego imperium.